Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (379) z dnia 1.01.2015
Zasady zaliczania do stażu urlopowego pokrywającego się okresu nauki i zatrudnienia
atrudniamy pracownika, który kilka lat temu ukończył zasadniczą szkołę zawodową. Podejmując pracę okazał również świadectwa pracy za okresy pokrywające się z nauką oraz inne. Z tych dokumentów wynika, że korzystał z kilku urlopów bezpłatnych. W jaki sposób wliczyć okres nauki do stażu urlopowego? Czy urlop bezpłatny podlega uwzględnieniu w tym stażu?
W sytuacji gdy pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Generalnie na wymiar urlopu wypoczynkowego wpływa tzw. ogólny staż urlopowy obejmujący okresy pracy oraz tzw. zaliczalne. Stosownie do art. 154 § 1 K.p. wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Spośród okresów zaliczalnych do najpowszechniejszych należy czas kształcenia ponadpodstawowego (obecnie ponadgimnazjalnego). Zgodnie z art. 155 § 1 K.p. do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata.
Problematykę urlopów bezpłatnych pracowników młodocianych będących uczniami szkół dla pracujących reguluje art. 205 § 4 K.p. Pracodawca jest obowiązany na wniosek takiego młodocianego, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres tego urlopu podlega zaliczeniu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
W przypadku pozostałych pracowników, w myśl art. 174 § 1 K.p., czasu trwania urlopu bezpłatnego udzielonego na wniosek pracownika nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Przykład |
Pracownik podejmując pracę od 17 stycznia 2011 r. przedstawił następujące dokumenty:
- świadectwo ukończenia 2-letniej szkoły zawodowej (dnia 18 czerwca 2008 r.),
- świadectwa pracy za okresy nauki zawodu:
- od 1 lutego do 31 sierpnia 2006 r. (7 m-cy),
- od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2008 r. (2 lata),
- świadectwo pracy za okres od 16 września 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., w tym 14 dni urlopu bezpłatnego (1 rok, 3 m-ce i 2 dni).
Dwa pierwsze okresy (udowodnione świadectwem pracy) obejmują okres wakacji, podczas których młodociany korzystał z urlopów bezpłatnych (uwzględnianych do stażu). Biorąc pod uwagę te okresy pracy (a nie nauki) jako korzystniejsze należy do stażu urlopowego zaliczyć z tego tytułu 2 lata i 7 miesięcy oraz 1 rok, 3 miesiące i 2 dni ostatniego zatrudnienia.
Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Aktualne zatrudnienie trwa od 17 stycznia 2011 r. W tym czasie pracownik korzystał z 6 dni urlopu bezpłatnego. Staż zakładowy na dzień 1 stycznia 2015 r. z pominięciem 6 dni urlopu bezpłatnego wynosi - 3 lata 11 miesięcy i 10 dni. A zatem ogółem staż urlopowy wynosi 7 lat 9 miesięcy i 12 dni (2 lata i 7 m-cy + 1 rok, 3 m-ce i 2 dni + 3 lata, 11 m-cy i 10 dni).
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|