Gazeta Podatkowa nr 50 (1821) z dnia 24.06.2021
Odprawa ekonomiczna a potrącenie komornicze
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy. Otrzyma z tego tytułu odprawę ekonomiczną. Zostanie ona wypłacona razem z wynagrodzeniem za pracę. Pracownik ma zajęcie niealimentacyjne wynagrodzenia za pracę. Czy potrącenia z odprawy należy dokonać tak, jak z wynagrodzenia za pracę?
Odprawa z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników podlega takiej samej ochronie przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę. W związku z tym dokonując potrącenia z takiego świadczenia pieniężnego należy stosować przepisy K.p.
Na poczet należności niealimentacyjnych pracodawca może potrącić maksymalnie 1/2 wynagrodzenia po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 87 § 3 K.p.). Ponadto obowiązuje pozostawienie pracownikowi kwoty wolnej od potrąceń. Kwota wolna przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych odpowiada 100% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 871 § 1 pkt 1 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik otrzyma na zakończenie zatrudnienia wynagrodzenie za pracę oraz odprawę pieniężną z ustawy o zwolnieniach grupowych. W tych okolicznościach obydwa te składniki należy zsumować i od łącznej kwoty dokonać potrącenia niealimentacyjnego, stosując jedną kwotę wolną od potrąceń.
Kalkulator kwoty potrącenia z wynagrodzenia dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|