Gazeta Podatkowa nr 62 (1937) z dnia 4.08.2022
Świadczenie pracy w godzinach nocnych
Jestem na emeryturze i dodatkowo podjęłam pracę na pełny etat. Większość mojego czasu pracy przypada na godziny nocne (praca od 0000 do 800). W zakładzie porę nocną wyznaczono na godziny od 2200 do 600. Czy za wszystkie godziny na nocnej zmianie przysługują mi dodatki za pracę w nocy?
Nie, dodatek za pracę w nocy przysługuje pracownikowi tylko za godziny przepracowane w nocy, które przypadają na porę nocną wyznaczoną w zakładzie.
Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 2100 a 700. Tak stanowi art. 1517 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510). Wyznaczenia konkretnych godzin pory nocnej dokonuje pracodawca. Jeżeli jednak w zakładzie nie zostaną wskazane ramy czasowe obowiązywania pory nocnej, przyjmuje się, że pora nocna obejmuje 10 godzin od 2100 do 700.
Należy zastrzec, że pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy. Czas pracy takiego pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje on prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Ograniczenie do 8 godzin pracy w nocy nie dotyczy:
- pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
- przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje wszystkim pracownikom, niezależnie od tego, czy ich praca w nocy ma charakter stały czy sporadyczny. Dodatek za tego rodzaju pracę wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z art. 1518 § 1 K.p. przysługuje on za każdą godzinę pracy w nocy. Dodatek za pracę w porze nocnej w wysokości wynikającej z Kodeksu pracy oblicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku (w 2022 r. wynosi ono 3.010 zł).
Sposób obliczenia dodatku za 1 godzinę pracy w porze nocnej określono w § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). W tym celu minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w danym roku należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Przy czym, jak uznał Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 23 stycznia 2008 r., przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu należy rozumieć obowiązujący wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 K.p.
Przykład Zatrudniliśmy na pełny etat emerytkę. Pracownica wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 0000 do 800. W zakładzie pora nocna przypada na godziny od 2200 do 600. Przysługuje jej wynagrodzenie zasadnicze wynoszące 3.500 zł oraz dodatki za pracę w nocy (ustalane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy). Wypłaty wynagrodzenia dokonywane są w firmie 10. dnia następnego miesiąca. W lipcu 2022 r. wymiar czasu pracy wynosił 168 godzin, które pracownica w pełni przepracowała. Przy czym w miesiącu tym pracownica przepracowała 126 godzin w porze nocnej wyznaczonej w zakładzie, tj. po 6 godzin na dobę od godz. 0000 do 600 (21 dni × 6 godz.). Ustalenie wynagrodzenia za lipiec 2022 r.:
|
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|