Gazeta Podatkowa nr 37 (1808) z dnia 10.05.2021
Świadczenie rehabilitacyjne (nie) dla ubezpieczonej w ciąży, która wykorzystała dopiero 182 dni okresu zasiłkowego
Pracownica będąca w ciąży przebywa od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Niedługo zakończy się jej 182-dniowy okres zasiłkowy, a do terminu porodu zostały jej jeszcze dwa miesiące. Czy w tym przypadku powinna ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego?
NIE. Gdy niezdolność do pracy ubezpieczonej przypada na okres ciąży, przysługuje jej prawo do korzystania z zasiłku chorobowego przez dłuższy okres. Dopiero gdy i on okaże się niewystarczający na odzyskanie zdolności do pracy, ubezpieczona może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, co w sytuacji opisanej w pytaniu wydaje się mało prawdopodobne.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przyznawane jest ono na zasadach określonych w art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 8 i art. 9 precyzuje, jak długo można korzystać z zasiłku chorobowego. Świadczenie to jest należne przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, nie dłużej jednak niż przez:
- 182 dni lub
- 270 dni - jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży.
Do tego tzw. podstawowego lub wydłużonego okresu zasiłkowego wlicza się:
- wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, a także
- okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Świadczenie rehabilitacyjne z założenia więc przyznawane jest ubezpieczonym spełniającym określone warunki od następnego dnia po wykorzystaniu pełnego, odpowiednio 182- lub 270-dniowego, okresu zasiłkowego.
Kalkulator obliczania okresu zasiłkowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Z pytania wynika, iż niezdolna do pracy pracownica jest w ciąży. Jeśli ten fakt jest/będzie potwierdzony/potwierdzany:
- kodem literowym "B" na poszczególnych zaświadczeniach lekarskich, stwierdzających jej niezdolność do pracy (art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej) lub
- odrębnym zaświadczeniem, sporządzonym na zwykłym druku, stwierdzającym stan ciąży,
to, biorąc pod uwagę termin porodu (za dwa miesiące), będzie ona mogła korzystać z zasiłku chorobowego do dnia poprzedzającego przyjście dziecka na świat.
Natomiast od dnia porodu nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego (przykład).
Przykład Załóżmy, że pracownica, o której mowa w pytaniu, jest nieprzerwanie niezdolna do pracy od 18 listopada 2020 r. i od tego dnia jest jej liczony okres zasiłkowy, który w podstawowym, tj. 182-dniowym, wymiarze zakończyłby się z dniem 18 maja 2021 r. Ponieważ jednak pracownica jest w ciąży, co każdorazowo potwierdzane jest przez lekarza kodem "B" wpisywanym na wystawianych jej zaświadczeniach lekarskich, ma ona prawo do korzystania z zasiłku chorobowego przez wydłużony, tj. 270-dniowy okres zasiłkowy, a więc z założenia do 14 sierpnia 2021 r. Zakładając, że pracownica urodzi zgodnie z planowanym terminem porodu, wyznaczonym na dzień 12 lipca 2021 r., nie będzie musiała:
Na podstawie wystawianych jej zaświadczeń lekarskich oraz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka będzie jej przysługiwał:
|
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|