Gazeta Podatkowa nr 1 (1772) z dnia 4.01.2021
Świadczenie rehabilitacyjne wypadkowe także w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku
Po wypadku, któremu uległem podczas wykonywania swojej pracy, mój pracodawca wypłaca mi zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Ponieważ, mimo leczenia i rehabilitacji, nie odzyskuję zdolności do pracy, będę ubiegał się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Czy i ono będzie mi przysługiwało w wysokości 100%?
TAK, jeśli i to świadczenie będzie Czytelnikowi należne z ubezpieczenia wypadkowego.
Ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, w tym m.in.:
- zasiłek chorobowy i
- świadczenie rehabilitacyjne - jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego (odpowiednio maksymalnie 182- lub 270-dniowego okresu zasiłkowego) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Oba te świadczenia wypłacane są w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, z tym zastrzeżeniem, że przed obliczeniem świadczenia rehabilitacyjnego, podstawa ta może ulec zwiększeniu w wyniku jej waloryzacji (o ile wskaźnik waloryzacji obowiązujący w danym kwartale przekracza 100%).
Przy czym dla celów przyznania uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego, oceny niezdolności do pracy oraz ustalenia jej związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje lekarz orzecznik lub - w II instancji - komisja lekarska ZUS.
Mowa o tym w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 7, art. 9 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205), z uwzględnieniem art. 18 i art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Co istotne, Czytelnik występując o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego, powinien we wniosku (sporządzonym najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZNp-7) zaznaczyć, iż ubiega się o to świadczenie w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy. Wniosek ten, częściowo wypełniony przez jego pracodawcę, powinien trafić do ZUS wraz z:
- zaświadczeniem o stanie zdrowia wypełnionym przez lekarza leczącego najlepiej na druku OL-9 nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne,
- wywiadem zawodowym z miejsca pracy sporządzonym przez pracodawcę na druku OL-10 oraz
- protokołem ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|