Gazeta Podatkowa nr 95 (1761) z dnia 26.11.2020
Termin dokonania pierwszej wpłaty do PPK
W dniu 10 listopada 2020 r. firma zawarła z instytucją finansową umowy o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych. Kiedy powinna naliczyć i odprowadzić pierwsze wpłaty? Czy od wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający należy odprowadzać składki ZUS?
Podmiot zatrudniający jest obowiązany do:
a) obliczenia i dokonania do wybranej instytucji finansowej wpłat finansowanych przez ten podmiot,
b) obliczenia, pobrania od uczestnika PPK i dokonania do wybranej instytucji finansowej wpłat finansowanych przez uczestnika PPK.
Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK obliczane i pobierane od uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający.
Wpłat dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Trzeba je odprowadzić w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane (przykład 1 i 2). Tak stanowi art. 28 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342).
Kalkulator obliczania wysokości wpłat do PPK dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Wpłaty do PPK, które finansowane są przez pracodawcę, nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oznacza to, że nie stanowią również podstawy naliczenia składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych).
Jednakże stanowią one dodatkowy przychód pracownika, od którego naliczany jest podatek dochodowy. Dla celów podatkowych przychód ten powstaje w miesiącu dokonania tej wpłaty na rachunek instytucji finansowej. Natomiast wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Przykład 1 Podmiot zatrudniający w dniu 6 listopada 2020 r. zawarł umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane są pracownikom do ostatniego dnia każdego miesiąca. Pierwsze wynagrodzenia po zawarciu umowy o prowadzenie PPK wypłacone zostaną 30 listopada 2020 r. Pracodawca od tych wypłat powinien obliczyć i pobrać wpłaty do PPK finansowane przez siebie i osoby zatrudnione będące uczestnikami PPK. Wpłaty te ma obowiązek przekazać do instytucji finansowej do 15 grudnia 2020 r., z tym że najwcześniej może to zrobić w dniu 1 grudnia 2020 r.
Podmiot zatrudniający w dniu 9 listopada 2020 r. zawarł umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wynagrodzenia wypłacane są w terminie do 5. dnia każdego miesiąca. Z uwagi na fakt, że w grudniu 5. dzień miesiąca wypada w sobotę, wynagrodzenia wypłacone zostaną 4 grudnia 2020 r. Pracodawca od tych wynagrodzeń zobowiązany będzie obliczyć oraz pobrać i odprowadzić wpłaty do PPK finansowane przez siebie i pracowników będących uczestnikami PPK. Wpłaty te powinien przekazać do instytucji finansowej do 15 stycznia 2021 r., przy czym może je przekazać do instytucji finansowej już w grudniu 2020 r., gdyż nastąpi to po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. |
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|