Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (362) z dnia 10.04.2014
Prowizja w wynagrodzeniu za urlop okolicznościowy
Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie wypłacane w ostatnim dniu miesiąca. Ponadto uzyskuje prowizje o znacznym zróżnicowaniu kwotowym, które są wypłacane w odstępach miesięcznych (za dany miesiąc - 10. dnia kolejnego miesiąca). Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?
Rozstrzygnięcie zagadnienia poruszonego w pytaniu wymaga wyjaśnienia pojęcia urlopu okolicznościowego. Określenie to choć powszechnie używane, nie występuje w przepisach prawa pracy. Jest to nazwa potoczna (praktyczna), przyjęta dla większości zwolnień od pracy, za które przepisy szczególne przewidują zachowanie prawa do wynagrodzenia, np. na poszukiwanie pracy, w związku z wychowaniem dziecka do lat 14, na ślub własny czy dziecka, w związku ze zgonem i pogrzebem członka rodziny.
Sposób obliczania wynagrodzenia za czas wymienionych zwolnień wskazuje przepis § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy… (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu. Zgodnie z regulacjami tego aktu prawnego, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z jedną zasadniczą różnicą.
Ważne: W podstawie wynagrodzenia za urlop okolicznościowy składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej (tzw. zmienne), oblicza się z miesiąca, w którym wystąpiło zwolnienie. |
Powołany przepis nie precyzuje, czy chodzi o składniki w tym miesiącu wypłacone, czy za ten miesiąc przysługujące. Zasada ustalania wynagrodzenia za zwolnienie z uwzględnieniem składników zmiennych z miesiąca, w którym ono nastąpiło uzasadnia tezę, że ma to być wynagrodzenie, które pracownik potencjalnie wypracowałby gdyby nie zwolnienie od pracy. Konsekwentnie w podstawie należy przyjąć to wynagrodzenie, które w danym miesiącu pracownik "wypracował". W celu zachowania pełnej funkcjonalności metody, dzielnikiem musi tu być liczba godzin w tym miesiącu przepracowanych.
Przykład |
Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną w stałej wysokości, a ponadto otrzymuje prowizję. Wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane w ostatnim roboczym dniu miesiąca za ten miesiąc, a prowizyjne 10. dnia następnego miesiąca.
W lutym 2014 r. pracownik korzystał z jednego dnia urlopu okolicznościowego. Za ten miesiąc w dniu 28 lutego br. pracodawca wypłacił pracownikowi pełne wynagrodzenie zasadnicze oraz 10 marca 2014 r. prowizję wypracowaną w lutym 2014 r. Ponadto 10 marca br. otrzymał też wynagrodzenie za 8 godzin zwolnienia (urlopu okolicznościowego) ze składnika zmiennego (prowizji) obliczone ze stawki otrzymanej przez podzielenie prowizji za luty br. przez liczbę godzin w tym miesiącu przepracowanych.
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|