Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (350) z dnia 10.10.2013
Ustalenie wynagrodzenia za urlop okolicznościowy
Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową oraz akordową. W danym miesiącu przebywał na urlopie okolicznościowym, a przez resztę miesiąca na urlopie wypoczynkowym. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?
Rozstrzygnięcie zagadnienia poruszonego w pytaniu w pierwszej kolejności wymaga wyjaśnienia pojęcia urlopu okolicznościowego. Jest to nazwa potoczna, przyjęta w praktyce kadrowej dla określenia większości zwolnień od pracy, za które przepisy szczególne przewidują zachowanie prawa do wynagrodzenia, np. na poszukiwanie pracy, na ślub własny czy dziecka, w związku ze zgonem i pogrzebem najbliższego członka rodziny.
Sposób obliczania wynagrodzenia za czas wymienionych zwolnień określa przepis § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy… (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu. Zgodnie z powołaną regulacją, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z jedną jednak różnicą. Składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej (należą do nich wszystkie inne niż stałe miesięczne, tzw. zmienne), przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, oblicza się z miesiąca, w którym wystąpiło zwolnienie, a nie jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy z 3 miesięcy poprzedzających urlop.
Ważne: Zarówno wynagrodzenie godzinowe, jak i akordowe zaliczane są do podstawy wynagrodzenia za urlop okolicznościowy z miesiąca ich wystąpienia. |
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, w miesiącu korzystania z uprawnienia nie były one jednak wypłacone. Przez całą pozostałą część miesiąca pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za co otrzymał wynagrodzenie urlopowe, które na mocy § 6 rozporządzenia urlopowego jest całkowicie wyłączone z podstawy. W literaturze przedmiotu prezentowane jest stanowisko, że jeżeli w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego zmienne składniki wynagrodzenia nie wystąpiły, wynagrodzenie za ten urlop oblicza się tylko ze składników stałych. Tak też wyjaśniał Główny Inspektorat Pracy (znak pisma: GPP-110-4560-38-1/10/PE/RP).
W rozpatrywanym przypadku pracownik osiąga jedynie zmienne składniki wynagrodzenia i zastosowanie tej reguły skutkowałoby brakiem jakiegokolwiek wynagrodzenia za urlop okolicznościowy. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest przyjęcie stawki godzinowej, która ma charakter stały, tyle że w odniesieniu do krótszej od miesiąca jednostki czasu. Nie będzie też błędem zastosowanie stawki właściwej dla urlopu wypoczynkowego, co jeśli będzie dla pracownika korzystne, nie naruszy obowiązujących przepisów prawa.
Przykład |
Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową (15 zł/godz.) oraz według stawek akordowych. W dniach 2-3 września br. korzystał z urlopu okolicznościowego udzielonego na własny ślub, a od 4 do 30 września br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Za wrzesień br. pracownikowi wypłacono wynagrodzenie urlopowe według stawki godzinowej w wysokości 17,50 zł za godzinę, obliczonej na podstawie wynagrodzenia wypłaconego w okresie czerwiec-sierpień 2013 r. W celu obliczenia wynagrodzenia za urlop okolicznościowy pracodawca zastosował tę samą stawkę. Powyższe nie narusza przepisów prawa.
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|