Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (812) z dnia 20.07.2013
Ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po przyznaniu dodatku stażowego
Pracownik od kwietnia br. nabył prawo do dodatku stażowego, który zgodnie z regulaminem ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy absencji chorobowej. Czy do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w lipcu 2013 r. powinniśmy przyjąć tylko wynagrodzenie za okres po przyznaniu dodatku?
Nie. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić przyjmując wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak stanowi art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej. Wynagrodzenie za okres krótszy niż 12 miesięcy uwzględnia się w podstawie wymiaru wówczas, gdy pracownik jest zatrudniony krócej lub przed powstaniem niezdolności do pracy miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy (art. 36 ust. 2 i art. 40 ustawy zasiłkowej).
Nabycie przez pracownika prawa do dodatku stażowego nie powoduje skrócenia okresu, za który wynagrodzenie przyjmuje się do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.
Zatem do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w lipcu 2013 r. należy przyjąć wynagrodzenie za okres od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. (zakładając, że w każdym z tych miesięcy pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy). Dodatek stażowy należy doliczyć do wynagrodzenia za miesiące, za które został wypłacony, tj. za kwiecień, maj i czerwiec 2013 r. Oczywiście kwoty wynagrodzeń i dodatku należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika (w wysokości odpowiadającej 13,71%).
Dodajmy, że przyznanie prawa do dodatku stażowego w okresie pobierania świadczeń chorobowych (lub w przerwie w niezdolności do pracy nieprzekraczającej 3 miesięcy kalendarzowych) także nie powoduje ustalenia nowej podstawy wymiaru wypłacanego już świadczenia ani też przeliczenia tej podstawy.
Przykład
Pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za 10 dni lipca 2013 r. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe w wysokości 2.700 zł oraz od 1 kwietnia 2013 r. dodatek stażowy w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego (czyli 135 zł). Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi 2.358,95 zł, według wyliczenia:
|
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|