Gazeta Podatkowa nr 78 (1640) z dnia 30.09.2019
Ustalanie okresu zasiłkowego dla pracownika ubiegającego się o świadczenie rehabilitacyjne
Pracownik, który korzystał już ze świadczenia chorobowego w okresie od 21 do 23 lutego 2019 r., obecnie choruje nieprzerwanie od 4 maja 2019 r. Ponieważ nie odzyskuje zdolności do pracy, będzie ubiegał się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. We wniosku o to świadczenie muszę podać, kiedy zakończy się okres zasiłkowy. Czy przy jego ustalaniu powinnam uwzględnić okres tej poprzedniej niezdolności do pracy? Dodam, że zaświadczenia lekarskie nie zawierały żadnych kodów literowych. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1242617)
NIE. Okres poprzedniej niezdolności do pracy pracownika nie powinien być uwzględniony w okresie zasiłkowym, z uwagi na zbyt długą przerwą między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy. To, czy zaświadczenie lekarskie wystawione mu po przerwie zawierało określony kod literowy nie ma tu żadnego znaczenia.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Mowa o tym w art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 8 i 9 reguluje kwestię tzw. okresu zasiłkowego.
W świetle przywołanych przepisów:
- zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, nie dłużej jednak niż odpowiednio przez 182 dni lub - gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni,
- do okresu zasiłkowego:
- wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy/niemożności wykonywania pracy, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (kod "A" na zaświadczeniu lekarskim),
- nie dolicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w tzw. okresie wyczekiwania na zasiłek, o którym mowa w art. 4 ustawy zasiłkowej, w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem wynoszącego 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Kalkulator obliczania okresu zasiłkowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Jeśli natomiast przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy przekracza 60 dni, to niezależnie od tego, czy zostały one spowodowane tą samą czy inną chorobą, okresy tych niezdolności nie są zliczane do jednego okresu zasiłkowego. Co prawda organ rentowy w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, przewidział pewne odstępstwo od tej reguły, jednak, moim zdaniem, w omawianym przypadku nie ma ono zastosowania.
Z pytania wynika, że poprzednia niezdolność do pracy pracownika zakończyła się z dniem 23 lutego 2019 r., a ponowna powstała w dniu 4 maja br. Przerwa między nimi wyniosła więc ponad 60 dni (dokładnie 69 dni), a to oznacza, że nie należy tych okresów zliczać do jednego okresu zasiłkowego.
W efekcie obecny okres zasiłkowy, który rozpoczął się 4 maja 2019 r., zakończy się pracownikowi z dniem 1 listopada 2019 r. lub - gdy jego niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - 28 stycznia 2020 r. Ewentualne prawo do świadczenia rehabilitacyjnego pracownik uzyska więc odpowiednio począwszy od 2 listopada 2019 r. lub 29 stycznia 2020 r.
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|