Gazeta Podatkowa nr 60 (1517) z dnia 26.07.2018
Sposób opodatkowania ekwiwalentu za urlop
Firma w związku z ustaniem zatrudnienia zobowiązana jest do wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu za urlop. Czy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od tej należności należy zastosować tzw. pracownicze koszty oraz kwotę zmniejszającą podatek? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1172605)
Pracowniczy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych należy kwalifikować jako podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.).
Uczestnik forum co prawda nie podał informacji na temat terminu wypłaty tego świadczenia (w trakcie, czy po ustaniu zatrudnienia), jednak termin ten nie wpływa na jego przyporządkowanie do wskazanego powyżej źródła przychodów. Z tego względu zakład pracy (były zakład pracy) dokonując jego wypłaty (stawiając go do dyspozycji) jako płatnik pdof powinien od jego wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach wskazanych w art. 32 ustawy o pdof.
Płatnicy przy poborze zaliczki od takiego świadczenia mają wątpliwości co do sposobu jej wyliczenia, gdy do jego wypłaty (postawienia do dyspozycji) dochodzi z różnych względów już po ustaniu zatrudnienia. Dotyczą one - tak jak ma to miejsce w przypadku uczestnika forum - zarówno możliwości stosowania zryczałtowanych tzw. kosztów pracowniczych, jak i 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o pdof. Ponieważ ekwiwalent za niewykorzystany urlop, również wypłacony po ustaniu stosunku pracy, stanowi przychód ze stosunku pracy, to płatnik przy obliczaniu zaliczki stosuje koszty pracownicze. Jeszcze do niedawna organy podatkowe kwestionowały możliwość przyjęcia w takim przypadku stosowanych pracownikowi w trakcie zatrudnienia podwyższonych kosztów pracowniczych. Obecnie jednak uznają, że jeżeli były pracownik nie "odwołał" złożonego oświadczenia o stosowaniu tych kosztów, to takie koszty należy przyjąć także przy opodatkowywaniu należności wypłaconych po ustaniu zatrudnienia.
Kalkulatory płacowe dostępne są w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Również w odniesieniu do tzw. kwoty zmniejszającej podatek w przypadku wypłaty omawianego ekwiwalentu po ustaniu zatrudnienia istniały wątpliwości. Z pisma resortu finansów z dnia 30 stycznia 2017 r., będącego odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa wynika, iż obecnie uważa on, że przy obliczaniu zaliczki na podatek od ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypłacanego po ustaniu stosunku pracy płatnik także powinien stosować kwotę zmniejszającą podatek, o ile był upoważniony do jej stosowania przed jego ustaniem.
www.KalkulatoryWynagrodzen.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory - archiwum
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|